Kiderült: ezért tudta kijátszani az izraeli hírszerzést a Hamász
Amir Avivi nyugalmazott izraeli tábornok osztotta meg a tapasztalatait.
Szerinte Netanjahu és a populista kormányzás vezetett a hétvégi tragédiához.
A Washington Postba írt publicisztikában reflektál az izraeli eseményekre a zsidó államból származó világhírű történész, Yuval Noah Harari. Szerinte
az izraeliek egyfelől most fizetik meg az árát annak az évekig tartó önhittségnek,
amelynek során kormányaink és sok izraeli úgy érezte, annyival erősebbek vagyunk a palesztinoknál, hogy egyszerűen figyelmen kívül hagyhatjuk őket. Sok mindent lehet kritizálni azzal kapcsolatban, ahogyan Izrael feladta a palesztinokkal való békére tett kísérletet, és évtizedeken keresztül palesztinok millióit tartotta megszállás alatt.”
Ezt is ajánljuk a témában
Amir Avivi nyugalmazott izraeli tábornok osztotta meg a tapasztalatait.
Siet hozzátenni, hogy ezek a hibák persze még nem igazolják a Hamász által elkövetett mészárlást, hiszen a terroristaszervezet „sosem támogatta az Izraellel való békeszerződés lehetőségét, és mindent megtett az oslói békefolyamat szabotálása érdekében”.
Harari szerint most a béke alapfeltétele, hogy a Hamász elítélése, szankconálása és lefegyverzése, valamint szabadon kell engedni a túszokat.
Ugyanakkor Harari szerint Izrael állam hétvégén mutatott működésképtelenségének az oka nem az állítólagos erkölcs hibák, hanem maga a populizmus. „Izraelt hosszú évek óta egy populista erős ember, Benjamin Netanjahu kormányozza, aki bár egy PR-zseni, de alkalmatlan miniszterelnöknek. A személyes érdekeit többször is a nemzeti érdekek elé helyezte, és karrierjét arra építette, hogy megossza a nemzetet. Kulcspozíciókba inkább a lojalitás, mint a képzettség alapján nevezett ki embereket, minden sikert magáénak tudott, miközben a kudarcokért sohasem vállalta a felelősséget.”
Nyitókép: Nicolas Maeterlinck / Belga Mag / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Az osztrák férfival feltehetőleg egy dróncsapás végzett a fronton.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.